
Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie realizowanym w ramach Programu Partnerstwa Społecznego.

Lidzbark Warmiński na starych widokówkach, to sentymentalna podróż w czasie.

Kustosz Zamek/Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim Małgorzata Jackiewicz-Garniec przybliży nam historię kaplicy zamkowej oraz wyjątkowych organów.

Był schyłek 1495 roku. Dwudziestodwuletni młodzieniec, przyszły autor teorii rewolucjonizującej ludzkie wyobrażenia na temat wszechświata, gościł w Heilsbergu po raz pierwszy. Nie była to jednak wizyta o charakterze krajoznawczym.

Nie sposób pisać o dziejach lidzbarskiej rezydencji, cytować kronikarskie zapiski i ustępy naukowych opracowań, nie pochyliwszy się nad okazałością architektury „Pomnika Historii”, będącej dowodem rozwiniętej wyobraźni i kunsztu średniowiecznych budowniczych. Przejdźmy więc do szczegółowej analizy, co ciekawszych detali i rozwiązań, które czynią heilsberski zamek perłą w koronie gotyckich siedzib.

Prezentujemy butelkę znalezioną podczas badań archeologicznych w trakcie projektu MF EOG II - Konserwacja i restauracja XIV w. zamku w Lidzbarku Warmińskim. Eksponat będzie można podziwiać na Pokazie Nabytków w olsztyńskim zamku.

Powróćmy jeszcze do bohatera wykładu z 15 listopada, Edwarda Jestera. Pan Andrzej Rzempołuch, znawca jego działalności odnalazł w zbiorach Biblioteki WSD Hosianum w Olsztynie niesamowitą fotografię przedstawiającą dzieci z Zakładu św. Józefa, uwiecznione na dziedzińcu lidzbarskiego zamku.

Czy gdy biskup Jan z Miśni „położył fundamenty murów głównego zamku w Lidzbarku i wyprowadził ponad ziemię”, to czy zdawał sobie sprawę, że powstająca warownia będzie oczarowywać przybyszy kilka wieków później?

Bajki Ignacego Krasickiego powstały ponad 200 lat temu, ale nadal prezentują ponadczasową mądrość.

Krużganki lidzbarskiego zamku z końca XIV w.


Bajki Ignacego Krasickiego powstały ponad 200 lat temu, ale nadal prezentują ponadczasową mądrość.

„Roztropnemu mężowi Janowi z Kolonii, jego dzieciom i prawnym spadkobiercom, nadajemy wieczyście w posiadanie na prawie chełmińskim 140 łanów w Heilsbergu po obu stronach rzeki Łyny…”

Ufundowane w 1760 roku, przez biskupa Adama Stanisława Grabowskiego, w ramach nowego, rokokowego wystroju kaplicy.

Bajki Ignacego Krasickiego powstały ponad 200 lat temu, ale nadal prezentują ponadczasową mądrość.