Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dawne Europejskie Sztuki Walki w Lidzbarku Warmińskim

2023-05-30 14:56:16 (ost. akt: 2023-05-30 15:00:56)

Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie realizowanym w ramach Programu Partnerstwa Społecznego.

Dawne Europejskie Sztuki Walki w Lidzbarku Warmińskim
Z inicjatywy przyjaciół z Chorągwi Biskupa Warmińskiego oraz olsztyńskiej grupy ARMA w naszym muzeum w Lidzbarku zajmiemy się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki (DESW).
DESW znane także jako HEMA (Historical European martial arts) to sztuki walki o europejskim rodowodzie, która łączy historię i sport w unikalny sposób. Ich sednem jest rekonstrukcja dawnych metod walki na podstawie instrukcji pozostawionych przez mistrzów sprzed wieków (o, np. tutaj: https://wiktenauer.com/wiki/Main_Page). DESW to sztuka uprawiana głównie bez zbroi, ale z wykorzystaniem współczesnego sprzętu szermierczego i bezpiecznej, stalowej broni.
Grupa jest już po kilku pierwszych spotkaniach. Pierwszy trening odbył się podczas nocy muzeów 13 maja. Mimo późnej, wieczorowej pory frekwencja była doskonała, a wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy mieli okazję poznać podstawy szermierki mieczem długim według szkoły niemieckiej.
Dziękujemy bardzo serdecznie Szermierzom z Chorągwi Biskupa Warmińskiego oraz olsztyńskiej grupy ARMA za niezwykle ciekawe doświadczenia.
Jeśli jesteście zainteresowani spróbowaniem swoich sił, serdecznie zapraszamy na treningi na zamku w Lidzbarku, które odbywają się w środy o godzinie 18:00. Nie potrzebujecie niczego więcej niż strój sportowy i ukończone 18 lat.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu z nami przez e-mail: partnerstwo_spoleczne@muzeum.olsztyn.pl lub za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.
Zapraszamy do naszego projektu i wspólnego rozwijania dziedzictwa kulturalnego naszej małej ojczyzny!
Czym jest Program Partnerstwa Społecznego? Cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami tą wspaniałą inicjatywą. Program składa się z dwóch części, które mają na celu rozwijanie lokalnego dziedzictwa kulturalnego i wspieranie rozwoju "małych ojczyzn".
Pierwsza część programu obejmowała szkolenie przygotowane przez naszych partnerów z Høgskulen for grøn utvikling z Norwegii. Szkolenie było skierowane do przedstawicieli zainteresowanych grup i środowisk. Koncentrowało się na wykorzystaniu potencjału lokalnego dziedzictwa kulturalnego do wsparcia rozwoju społeczności. Była to niezwykła okazja, aby zdobyć cenne umiejętności i wiedzę.
Drugą część programu stanowi realizacja trzech projektów, które zostały wybrane spośród propozycji partnerów społecznych. Wspólnie z Høgskulen for grøn utvikling wcielamy je właśnie w życie. To szansa dla lokalnych społeczności aby wykorzystać infrastrukturę i kadrę zamku w Lidzbarku Warmińskim do stworzenia czegoś nowego, odpowiadającego ich potrzebom.
Nie zdążyłaś/eś wziąć udziału w I edycji programu? Nic straconego. Kolejna edycja rozpocznie się już w styczniu 2024 roku. Śledź nasz profilu na FB gdzie zostaną opublikowane informacje bądź napisz do nas: partnerstwo_spoleczne@muzeum.olsztyn.pl