Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Eksponat

2023-01-13 15:14:36 (ost. akt: 2023-01-13 15:17:31)

Prezentujemy butelkę znalezioną podczas badań archeologicznych w trakcie projektu MF EOG II - Konserwacja i restauracja XIV w. zamku w Lidzbarku Warmińskim. Eksponat będzie można podziwiać na Pokazie Nabytków w olsztyńskim zamku.

Eksponat
Butelka do alkoholu czworokątna, ciemnozielona, z uwypuklonym symbolem gwiazdy Dawida w okręgu i ryby, z napisem „Der Lachs”. Dobrze zachowana, ozdobna etykieta, w tłumaczeniu; „Najlepszy likier gorzki żołądkowy”, 38 Vol.%. Alkohol wyprodukowano w fabryce octu i likierów w „Winkler Bischofsburg”, w Biskupcu.
Znaleziona podczas badań architektonicznych dawnych sanitariatów sierocińca św. Jerzego funkcjonującego w zamku, w latach 1859-1932. Zabytek został odkryty na dnie głębokiego szybu budowlanego wykorzystywanego w czasie prac remontowych prowadzonych w zamku w 1 ćwierci XX wieku.

Fabryka octów i likierów w Biskupcu (Bischofsburg, Essig- und Likörfabrik Winkler), stała na miejscu biskupiego, później miejskiego młyna. Nieznana jest data rozpoczęcia oraz zakończenia działalności firmy, ani zakres jej produkcji.
Butelka produkowana była przez firmę „Der Lachs” do słynnego gdańskiego likieru „Goldwasser” i najprawdopodobniej sprzedawana też do innych wytwórni, w tym konkretnym przypadku do fabryki w Biskupcu.

Obecnie trwa trzeci etap projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, realizowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim