Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Znani, nie do końca zapamiętani” - Edward Jester

2022-11-16 14:12:05 (ost. akt: 2023-01-02 13:46:13)

17.11.2022 w lidzbarskim zamku odbyło się już ostatnie spotkanie z cyklu „Znani, nie do końca zapamiętani” przybliżające postać architekta Edwarda Jestera (1791-1870). Prelekcję wygłosił Pan Andrzej Rzempołuch, historyk sztuki, wieloletni pracownik MWiM w Olsztynie.

„Znani, nie do końca zapamiętani” - Edward Jester
Edward Jester w Lidzbarku Warmińskim spędził większość swojego życia, zachowany jest jego dom, przy ul. Wiejskiej 61. Jester był absolwentem Bauakademie w Berlinie, architektem, radcą budowlanym, geodetą, znakomitym rysownikiem, inwentaryzatorem architektury, szefem powiatowej administracji budowlanej.

Na zlecenie ówczesnego biskupa Józefa Geritz'a, wykonał projekt oraz przeprowadził adaptację pomieszczeń zamkowych dla potrzeb funkcjonowania tu sierocińca i szpitala, dla ponad 100 dzieci. Sierociniec Fundacji św. Józefa działał tu w latach 1859–1932, a adaptacja zamku na jego potrzeby nie ingerowała znacząco w substancję zabytkową.

To m.in. dzięki podejściu Edwarda Jestera zamek zachował gotycką architekturę i dziś szczyci się tytułem „Pomnik Historii”.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, realizowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Fot. Łukasz Kulicki

Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim