Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Znani, nie do końca zapamiętani - Ferdinand Schulz

2022-10-14 12:19:40 (ost. akt: 2022-10-14 13:56:44)

„Ferdinand Schulz — szybownictwo w dawnych Prusach Wschodnich i Zachodnich. Mistrz świata i jego związki z Warmią”

Znani, nie do końca zapamiętani - Ferdinand Schulz
Ikar z Warmii, wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, konstruktor i nauczyciel — Fedrinand Schulz, to Jego osobie został poświęcony wczorajszy wieczór w lidzbarskim zamku. Wspaniałą postać człowieka z wielką pasją przybliżyła nam Izabela Treautle — animatorka kultury i przewodniczka.

W 1924 roku na szybowcu zbudowanym z kijów od szczotek Ferdinand Schulz ustanowił rekord świata w długości lotu szybowcem, wynoszący wówczas 8 godzin i 42 minuty. Bił także rekordy w locie na czas, w locie na odległość oraz w wysokości lotu. Był też prekursorem lotu nad miastem, co w ówczesnych czasach było nieprzeciętnym wydarzeniem.

W czerwcu 1929 roku lecąc szybowcem ze swoim przyjacielem, miał zrzucić wieniec z uroczystości odsłonięcia pomnika lotników w Sztumie. Niestety był to ostatni Jego lot, gdyż szybowiec rozbił się tragicznie na rynku miasta. Pogrzeb Ferdinanda Schultza na życzenie rodziny odbył się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie do dziś stoi pomnik upamiętniający Jego postać.

Spotkanie połączone było z otwarciem wystawy prezentującej historyczne zdjęcia i dokumenty oraz model słynnego szybowca Ferdinanda Schulza FS 3 „Besenstielkiste” w skali 1:2. Wyjątkowy model został wykonany przez Niemieckie Muzeum Szybownictwa w latach 70. na postawie planów mistrza.
Zapraszamy serdecznie na wystawę do galerii poddasze lidzbarskiego zamku.

Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim