Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O działaniach z Tidvis

2021-11-25 13:45:36 (ost. akt: 2021-11-25 14:30:44)

Przedstawiliśmy już Państwu Tidvis naszego norweskiego partnera, informujemy o kwerendach, czas w końcu zdradzić, nad czym będziemy pracować!

O działaniach z Tidvis
Na pewno doskonale znacie wygląd naszego zamku. Czy wiecie jednak, że nie zawsze tak wyglądał? Już w XVI wieku między gotycką bryłą zamku a mostem, na tzw. parchamie południowym, powstały zabudowania. Pod koniec XVII wieku biskup Jan Stanisław Zbąski zlecił przebudowę istniejącej wolnostojącej oficyny, podwyższenie jej i połączenie z zamkiem. W wyniku tej przebudowy powstał pierwszy pałac na parchamie, który potem był rozbudowywany i remontowany przez kolejnych biskupów – Teodora Andrzeja Potockiego, Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, Adama Stanisława Grabowskiego i Ignacego Krasickiego.

Co stało się z pałacem? Po pierwszym rozbiorze Polski zamek w Lidzbarku Warmińskim przestał pełnić rolę siedziby biskupiej i pojawił się pomysł rozebrania całego założenia, które było w coraz gorszym stanie. Ostatecznie zdecydowano się na rozebranie jedynie pałacu, czego dokonano na przełomie 1839 i 1840 roku.

Jesteście ciekawi jak mógł wyglądać pałac na parchamie i jakie funkcje pełniły pomieszczenia znajdujące się w jego wnętrzu? Jeżeli tak, to musicie za 2 lata odwiedzić Zamek/Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, gdzie korzystając z rozszerzonej rzeczywistości będziecie mogli zobaczyć wirtualną rekonstrukcję pałacu, nad którą pracujemy!

Projekt realizowany z cyklu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim — perły architektury gotyckiej w Polsce — III etap", realizowanego z funduszy otrzymanych z lslandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, oraz Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej, i sprzyjającej integracji społecznej.

Fot. XIX-wieczna pocztówka przedstawiająca zamek i nieistniejący pałac; litografia na podstawie obrazu Bornkama.

#LidzbarkDlaEuropy