Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

List w butelce z 1928 roku

2015-07-07 11:02:31 (ost. akt: 2021-09-02 19:35:07)

We wtorek, 30 czerwca br. robotnik, pracujący przy remoncie elewacji wieżyczki lidzbarskiego zamku, znalazł butelkę z listem.

List w butelce z 1928 roku
We wtorek, 30 czerwca br. robotnik, pracujący przy remoncie elewacji wieżyczki w narożu północno-zachodnim lidzbarskiego zamku, znalazł butelkę z listem. Wmurowana została w zachodniej ścianie wieżyczki, w niewielkiej wnęce zakrytej ruchomą połówką cegły.
Zielona butelka po piwie z lidzbarskiego browaru św. Jerzego, zawierała zwitek papieru. Jest to list napisany 4 lipca 1928 roku przez ekipę murarsko-ciesielską, pracującą przy remoncie zamku. Wymieniono w nim 12 robotników z imienia i nazwiska, miejsca pochodzenia oraz wieku. Najstarszy miał 51 lat, najmłodszy 19. W części opisowej podano m.in stawkę za godzinę pracy, a było to 94 fenigi.
List wraz z butelką został przekazany do Pracowni Konserwatorskiej Papieru i Skóry Archiwum Państwowego w Olsztynie. Po konserwacji i opracowaniu obiekty trafią na ekspozycję „Dzieje budowlane zamku lidzbarskiego”, która jest przygotowywana na zamku w Lidzbarku Warmińskim.Odkrycia dokonano podczas prac w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce - II etap”.

https://m.wmwm.pl/2015/09/n/norway-logo-4723.jpg

Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim