Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szkolenie Agisoft

2021-09-02 09:14:08 (ost. akt: 2021-11-22 08:59:34)

Kraków, 24-25 sierpnia 2021 r.

Wspólna fotografia na zakończenie szkolenia

Wspólna fotografia na zakończenie szkolenia

Jak przenieść zabytki do świata wirtualnego?

Oczywiście można w tym celu wykorzystać skaner 3D, ale czasem wystarczy też zwykły aparat!

Jednym z elementów projektu „Konserwacja i restauracja XIV wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap” było przeszkolenie naszych pracowników w tworzeniu trójwymiarowych modeli zabytków na podstawie zdjęć. Profesjonalnie nazywa się to fotogrametrią bliskiego zasięgu i jest szeroko wykorzystywane np. przy tworzeniu planów i map.

Podczas szkolenia prowadzonego przez ProGea Sky nasi pracownicy nauczyli się między innymi wykorzystywać oprogramowanie Metashapie Agisoft, CloudCompare, Meshlab oraz Blender. Wszystko po to, by za jakiś czas udostępnić Państwu możliwość zwiedzania jednego z naszych zabytków w rozszerzonej rzeczywistości. Którego? To na razie tajemnica ;), ale pewnie niektórzy z Państwa już się domyślają, prawda?


Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim — perły architektury gotyckiej w Polsce — III etap” realizowanego z funduszy otrzymanych od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz funduszy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej, i sprzyjającej integracji społecznej.

#LidzbarkDlaEuropy

https://m.wmwm.pl/2021/08/orig/a-640-x-360-7094.jpg


Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim