Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawa "Cicha większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim"

2024-04-19 10:10:36 (ost. akt: 2024-04-19 11:04:29)

Trwają ostatnie przygotowania do wystawy "Cicha większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim".

Wystawa Cicha większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim
Zapraszamy serdecznie już 20 kwietnia na oprowadzanie kuratorskie podczas Uroczyste zakończenie projektu „Konserwacja i restauracja XIV- wiecznego zamku w Lidzbarku"
Kuratorzy wystawy: Anna Malinowska, Dominika Kałabun-Nakielska
Wystawa „Cicha Większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim” pozwoli zwiedzającym zagłębić się w życie codzienne na zamku biskupa w XVIII wieku. Przedstawiamy szeroki zakres osób będących „na służbie” biskupa, od czeladzi po pisarzy, artystów i rzemieślników.
Ekspozycja stanowi część zwyczajnego szlaku zwiedzania oraz jeden z głównych punktów nowej ścieżki edukacyjnej. Prezentowane są na niej zabytki związane z codziennymi obowiązkami służby pałacowej. Eksponujemy je w trzech grupach, co ułatwia zrozumienie różnic społecznych i kulturowych tamtych czasów.
Pierwsza grupa obejmuje osoby zajmujące się brudną i niewdzięczną pracą, jak wypas, sprzątanie czy pranie. Ich narzędzia codziennego użytku, takie jak miotły z witek czy kijanki do prania wyeksponowane są w gablocie-szafie o prostej, drewnianej formie. Podkreśla to ich niski status o trudne życie.
Druga grupa to służba z „fachem w ręku”, taka jak ogrodnicy czy kucharze. Ich narzędzia i przedmioty codziennego użytku, takie jak cynowy dzban czy porcelanowy nocnik, zostaną zaprezentowane
w solidniejszej gablocie, ukazując ich relatywną zamożność.
Ostatnia grupa to najbliżsi służący, czy wręcz ludzie posiadający „na służbie” jak Kanclerz czy Szambelan, którzy mieli bezpośredni dostęp do biskupa. Ich eleganckie narzędzia do pisania, prezentowane są w gablocie stylizowanej na elegancką szafę garderobianą.
Realizacja wystawy w ramach projektu: "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap” dofinansowanego ze środków MF EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.