Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka heilsberska

2023-12-04 12:16:48 (ost. akt: 2024-01-12 12:39:53)

Zaczynamy cykl postów przybliżających losy biblioteki heilsberskiej. Szwedzka monografia Otto Walde inspiracją do napisania artykułu o bibliotece heilsberskiej.

Biblioteka heilsberska
780 lat temu Warmia stała się autonomicznym państwem kościelnym, miejscem rezydowania warmińskich biskupów. Od początku bytności biskupów na zamku w Heilsbergu, zajmowali się oni gromadzeniem księgozbioru.
W latach 30. XX wieku, zamkową biblioteką zainteresował się Eugen Brachvogel ( 1882-1942) rektor braniewskiego seminarium, twórca muzeum kopernikowskiego we Fromborku. W 1929 roku uczony napisał w języku niemieckim artykuł pt. „Die Bibliothek der Burg Heilsberg.”.
Inspiracją do napisania tekstu była szwedzka publikacja o kradzieży książek na Warmii, zawierająca informacje o drukach po 1500 roku.
„Storhetstidens litterara krigsbyten, en kulturhistorisk-bibliografisk studie”, autorstwa uniwersyteckiego profesora Otto Walde (1879-1963) napisana w Uppsali.
cdn.
Źródło: E. Brachvogel. Die Bibliothek der Burg Heilsberg. Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands : ZGAE 23 ( 1929) s. 276. wydawane przez Historischer Verein für Ermland.
Tłumaczenie: Beata Błażejewicz-Holzhey.

Spotkania realizowane w ramach projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap” dofinansowany jest z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, ze środków budżetu państwa oraz współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.