Iceland Liechtenstein Norway grants Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cykl "Znani, nie do końca zapamiętani"

2022-12-01 13:06:19 (ost. akt: 2022-12-01 13:29:49)

Zakończyliśmy już cykl "Znani, nie do końca zapamiętani", w którym opowiadaliśmy o wybitnych mieszkańcach dawnego Lidzbarka W. To było pięć spotkań od listopada 2021 r.

Cykl Znani, nie do końca zapamiętani
Zapoczątkował je dr Ralf Meindl wspaniałą opowieścią, z ciekawą ikonografią o Alfonsie M. Buchholzu, Eugeniusz Borodij opowiedział o dawnych patronach lidzbarskich ulic, zasłużonych dla miasta. Wiesław Nowosielski z kolei przywrócił pamięć postać Paula Dudeck'a/Dudeckiego, prekursora turystyki w Lidzbarku. Izabela Treutle opowiedziała o Ferdynandzie Schulzu, pochowanym na lidzbarskim cmentarzu mistrzu świata w szybownictwie. Tej prelekcji towarzyszy wystawa w Galerii na Poddaszu. Cykl zakończył w listopadzie 2022, Andrzej Rzempołuch barwną opowieścią o znakomity architekcie Edwardzie Jesterze.

Spotkania zrealizowane w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”, realizowanego z funduszy otrzymanych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Historia inwestycji

  • https://www.eog.gov.pl/
  • https://eeagrants.org/
  • Muzeum w Lidzbarku Warmińskim